Loodusehituse noortelaager 18-25. aastastele! 
Prindi leht  

See on nädal, kus saad tunda rõõmu:
*loomisest looduslike ehitusmaterjalidega,
*olemisest looduse keskel,
*sarnaste huvidega kaaslastest,
*isetegemisest ja vähesest tarbimisest,
*lihtsatest kodu rajamise tehnikatest savi, liiva ja põhuga.


Loodusehituse laager toimub Piusa ürgoru kaldal, Tuderna külas (Orava vald). Siin on kerkimas loomuliku eluviisi keskus, kus juba on mitmeid loodusehituse näiteid (savi-, puit-, põhuehitus, savist kuppel pizzaahi, ümaralt looklevad köetavad diivanid). Laager toimub Piusa jõekäärus asuvas iidses talukohas, mida ühelt poolt ümbritseb karastav jõevesi ja teiselt poolt männimets.

Loodusehituse laagri päeva rütm koosneb:
* hommikune keha ergutamine (näiteks jooga, suplemine Piusas, võimlemine jms),
* saviehitus (hommikul 3h ja pärastlõunal 4h)
- savisegu valmistamine,
- saviseina ja köetava savidiivani voolimine,
- erinevate kaarte ja nishide ehitamine cob- savitehnikas
- savikrohvi valmistamine looduslikust savist
- seinte krohvimine
- jalgadega segu segamisel kasutame ka muusikariistade ja vaikuse minutite abi
- lisaks huvilistel võimalus harjutada niitmist kergete sepavikatitega ja tutvuda nn laisaaedniku peenardega
*vabaaeg (lõunal 2h ja õhtu)
*toidame keha maitsva taimetoiduga (hommikul kerge eine, lõuna- ja õhtusöök)
*toiduvalmistamine ja laagri koristamine (toimub vahetustega, igaüks saab mõne korra panustada)
*õhtuti lõke, saun ja võimalus koos luua meelelahutust.   

Ehitame põhiliselt lookleva põhiplaaniga savi-põhumaja (vt fotol rohelise katusega), millest saab edaspidi külaliste ja laste maja aga eelkõige õppeotstarbeline näidishoone. Hoone välisseinad on osaliselt valmis, kuid vajavad lõpetamist. Välisseina sisemine osa ja hoones asuv köetav savidiivan vajab cob savitehnikas voolimist ja lõpetamist. Põhiliselt kasutame savi, liiva ja põhku. Vastavalt vajadusele ka puitu. Senini on hoone ehitamiseks kulunud ca 21 päeva, keskmine ehitajate arv on olnud 12 inimest päevas. Välisseinade rajamisel on kasutatud klassikalist kandva põhuseina tehnikat, hübriidtehnikat bale-cob ja lõunasse jäävad seinad on rajatud cob ja pakupuu-cob tehnikas. Siiani on hoone materjalide kulu koos ahjuga ja ilma katusekonstruktsioonita ca 500 EUR kandis. Maja sisemine pindala ca 38m2.

Võimalus külastada lähedal asuvaid Piusa liivakoopaid, supelda ümbruskonna veekogudes.

Osalustasu on 150EUR*, mis sisaldab toitu, juhendamist ja sauna kasutamist.
Soodustused:
*Orbudele või endistele lastekodu kasvandikele on piiratud arv tasuta või soodustusega kohti.
*Kui osaled koos sõbraga ja registreerite koos, siis 20% soodustust.

Loodusehitust juhendab Jaanus Viese, kes loodusehitusega tegelenud aastast 2004. Jaanus on juhendanud arvukalt loodusehituse seminare ning nõustanud iseehitajaid põhiliselt cob saviehituse, pizzaahjude ja rakettahjude valdkonnas. Viimastel aastatel on Jaanus edasi arendanud rakettahjude tehnoloogiat Eesti oludele sobivaks ning töötanud välja mõned efektiivsed pliidi ja ahjumudelid, mis oma lihtsuselt sobivad iseehitajatele. Jaanus on õppinud loodusehitust Ianto Evansi, Bill ja Athena Steen ja Frank Thomase käe all. Jaanus Viese on lõpetanud Tallinna Ülikooli loodusteaduste magistrile vastava haridusega ning omandanud ka pottseppa kutseoskused (pottsepp III kategooria).

Toimumisaeg:
Algus 25.juunil 2013.a. kl 19.00 õhtusöögiga, millele järgneb laagri sissejuhatus kl 20.30.
Esimese õhtu jaoks toob igaüks teistega jagamiseks kaasa toitu (ülejäänud toidukordade jaoks on toiduained organiseeritud).
Laager lõppeb 2.juulil 2013.a. kl 13.00.

Registreerimiseks kanna palun ettemaks 50 EUR MTÜ Savimaja aa-le 333300980005 märgusõnaga "noorte loodusehituse laager" ja saada E-Mail pille@juured.ee (nimi, tel, vanus, küüdi vajadus, miks soovid osaleda?). Ülejäänud summa tasuda kohapeal sularahas või ülekandega hiljemalt 1.juuniks 2013. Info E-mailil pille@juured.ee või telefonidel 56 988 101(Pille), 56 505 915(Jaanus). Registreerimine kestab kuni 20.mai 2013.a. Laagri toimumise planeerimise sujumiseks oleme tänulikud, kui registreerud varakult.

Kaasa: ööbimiseks telk. Magamisvarustuse valikul arvesta, et öösel võib jõeorus olla keskmisest jahedam, päeval aga soojem. Lisaks vajad riideid saviehituseks, vihmakindlaid riideid, kummikuid või saapaid savisegamiseks (juhuks kui paljajalu külm), hügieenitarbeid. kruusi, kaussi ja lusikat. Muusikariistad teretulnud!

Korraldaja: MTÜ Savimaja

Transport: Tuderna küla asub 28km Võrust ja 45km Põlvast. Tartu suunalt saab kohale rongiga ("Piusa" peatus on ca 3,7km Tudernast, "Orava" peatus on 9km Tudernast). Võrust saab Tuderna lähedale ka bussiga (Hanikase või Tamme peatused). Ennem laagrit saadame osalejatele ka küüdi soovijate/pakkujate kontaktid, võimalusel saab sõitusid ühendada.